تست سوختن موتور یخچال و تست سالم بودن موتور یخچال

برای تست سوختن موتور یخچال و تست سالم بودن موتور یخچال در اولین قدم باید کمپرسور مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت بروز هرگونه مشکل یا سالم بودن کمپرسور می توان متوجه خرابی یا سالم بودن موتور یخچال شد، با ما همراه شوید تا اطلاعات کافی درباره تست سوختن موتور یخچال و تست سالم بودن موتور یخچال کسب نمایید و از صرف هزینه های گران برای تعمیر یخچال جلوگیری کرد.

بسیاری از دوستان شاید دقیقا کمپرسور چه کاری را انجام می دهد، در واقع کمپرسور به منزله قلب یخچال عملکرد مابقی قطعات یخچال را بهبود داده و در صورت بروز هرگونه مشکل در این قطعه عملکرد قسمت های دیگر یخچال را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، که برای اینکه مشخص شود موتور یخچال سالم است یا خیر، باید کمپرسور مورد بازرسی قرار گیرد و به دنبال عیب یابی، اصلی ترین و متداول ترین کار چک کردن قطعه کمپرسور یخچال می باشد.

قبل از تست موتور یخچال قطعاتی همچون فن کندانسور؛ اضافه گاز کمپرسور، ترمودیسک؛ سیم های برق کمپرسور؛ رله اورلود، برد الکترونیکی، نشتی گاز کمپرسور، سیم کشی بین کمپرسور  و برد یخچال؛ ترموفیوز، جام کردن پیستون کمپرسور؛ گرفتگی و انسداد لوله مویی را مورد بررسی قرار دهید، البته با توجه به قطعی ها مکرر برق، قبل از انجام هرگونه تستی از وجود جریان برق در پریز اطمینان حاصل فرمایید.

 نحوه انجام تست سالم بودن موتور یخچال

برای انجام تست مبنی بر سالم بودن موتور یخچال:

حتما بخوانید: چرا موتور یخچال یکسره کار می‌‌‌کند؟

تست مستفیم کمپرسور یخچال:

در این حالت به صورت مستقیم کمپرسور را به برق متصل می کنیم و عملکرد کمپرسور را با یک خازن 8 میکروفارادی در مدت 3~4 ثانیه بررسی می کنیم اگر کمپرسور سالم بود که طبیعتا کار خواهد کرد، و اگر کمپرسور روشن نشد برای تعمیر آن اقدام نمایید.

  • تست به وسیله سنجش میزان جریان حاکم در کمپرسور یخچال:

با توجه به اینکه میزان جریان حاکم بر کمپرسور، حدودا یک آمپر می باشد به همین خاطر در ورودی کمپرسور فشار گاز بالا می رود و همین موضوع باعث ایجاد اختلال در سیم پیچی کمپرسور می شود و کمپرسور عملکرد درستی نخواهد داشت و باید برای تعمیر کمپرسور یخچال اقدام کنید.

حتما بخوانید: قیمت تعمیر یخچال و هزینه نمایندگی تعمیرات یخچال

  • به وسیله اهم متر:

در قدم اول دو شاخه یخچال را از برق می کشیم و سپس سیم های کمپرسور را بازبینی می کنیم و با وصل کردن سیم ها به اهم متر مقدار مقاومت انها را اندازه گیری می کنیم اگر عددی که اهم متر نشان می دهد بین 6 و 8 باشد یعنی کمپرسور سالم می باشد، اما اگر کمتر یا بیشتر از این مقدار بود نشان از خرابی کمپرسور دارد.

  • بازبینی شکل ظاهری کمپرسور:

با توجه به اینکه کمپرسور یخچال حاوی روغن تمیز و شفاف است در صورتی که در حال شستشوی کمپرسور متوجه شدید که روغن کمپرسور سیاه شده است نشان از خرابی کمپرسور می دهد و بهترین کار تعویض کمپرسور با یک کمپرسور تو می باشد.
معمولا کم پیش می آید که روغن کمپرسور سیاه شود به همین خاطر لزوما روغن کمپرسور نیاز به تعویض نخواهد داشت در صورت مطمئن شدن از سالم بودن کمپرسور قسمت های دیگر یخچال را مورد بازبینی قرار دهید.

  • با دقت شنیدن، صدای موتور یخچال

در اغلب مواقع صداهایی مثل تق تق به صورت غیر عادی از یخچال شنیده می شود یا در برخی موارد امکان روشن شدن یخچال وجود دارد در صورت داشتن این نشانه ها، امکان سوختن موتور یخچال وجود دارد، اگر شما دانشی در زمینه تعمیر یخچال ندارید خواهشا اقدام به تعمیر کردن یخچال نکنید و بهترین کار این است که با استادکاران ما در تماس باشید چرا که تعمیر یخچال نیاز به دانش و تجربه تخصصی دارد.

  • بدون رله، موتور یخچال را تست کنید

سه شاخه تک که اغلب یا در پایین قرار دارد یا در بالا، با متصل کردن برق به سه شاخه موتور را روشن کنید، اگر آمپر موتور یک آمپر نمایش داده میشد کمپرسور سالم است.

چگونه از خرابی موتور یخچال آگاه شویم؟

با توجه به اینکه یخچال یک وسیله بسیار پر استفاده می باشد، در صورت لزوم هر شش ماه یکبار به وسیله سرویس های سه ماهه و شش ماهه و بعضا یکساله از بروز خرابی های بیشتر جلوگیری کنید برای این کار کافی است که با نمایندگی تعمیر یخچال در تماس باشید و تقاضای کمک نمایید به راحتی مشکل شما را برطرف خواهد کرد، و هرچقدر سریعتر مشکلات احتمالی را برطرف نماید امکان خرابی در مابقی قسمت ها بسیار جلوگیری می شود.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مطلب به بررسی تست سوختن موتور یخچال و تست سالم بودن موتور یخچال به صورت کامل موارد مختلف را با هم بررسی کردیم که در صورت نیاز حتما از نمایندگی تعمیر یخچال کمک بگیرید تا از بروز حوادث و هزینه های بیشتر جلوگیری نمایید، در پایان خوشحال می شویم نظرات و تجارب خود را با ما در میان بگذارید شاد و پیروز باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *