علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟

جرقه زدن موتور جاروبرقی

رقه زدن موتور جاروبرقی یکی از مشکلات متداول جاروبرقی است که نشان از تعمیر جاروبرقی می‌دهد مشکل اصلی که باعث جرقه زدن می‌شود ایراد در ناحیه موتور جاروبرقی است که در این مقاله با ما همراه شوید تا علل جرقه زدن موتور جاروبرقی را پیدا کنید و در سریع ترین زمان ممکن برای رفع مشکلات اقدام نمایید تا از بروز حوادث و خرابی های بیشتر جاروبرقی جلوگیری نمایید.

چهار دلیل عمده جرقه زدن موتور جاروبرقی

  1. مستهلک شدن بلبرینگ های موتور سبب فشار زیاد به قطعات کلکتور و آرمیچر می‌شود که در آخر سبب جرقه زدن موتور جاروبرقی می‌شود.
  2. اگر ذغال پشت موتور گیر باشد و به داخل موتور رفته باشد باعث جرقه زدن موتور جاروبرقی می شود.
  3. اگر جاروبرقی به مدت زیاد یکسره روشن بماند باعث فرسایش کلکتور و مدار می شود که به دلیل فرسایش این دو قطعه، باعث ایجاد جرقه زدن موتور جاروبرقی می‌شود برای همین منظور بهتر است هر 5 دقیقه که از جاروبرقی استفاده می‌کنید دو دقیقه آن را خاموش نمایید تا از داغ شدن موتور و خرابی کلکتور پیشگیری نمایید و طول عمر مفید جاروبرقی را افزایش دهید.
  4. نوسانات برق باعث خرابی و مستهلک شدن کلکتور می‌شود چرا وظیفه کلکتور انتقال برق به موتور جاروبرقی را بر عهده دارد و در صورت نوسان داشتن برق، در معرض خرابی و فرسودگی قرار می‌گیرد که برای طول عمر این قطعه بهتر است در ساعات اوج مصرف برق یا در ساعاتی که نوسانات برق بسیار زیاد است از جاروبرقی استفاده نکنید.

تشخیص نوع رنگ جرقه زدن موتور جاروبرقی

برای تشخیص نوع رنگ جرقه زدن موتور جاروبرقی باید باز شود و برای اینکار تعمیرکار جاروبرقی ابتدا به نوع جرقه جاروبرقی نگاه می‌کند و ابتدا عیب یابی را دنبال می‌نماید، اگر جاروبرقی جرقه می‌زند باید دقت نمایید که آیا رنگ جرقه آبی یا قرمز است؟ و در مرحله بعدی جرقه درشت می زند یا ریز؟ که در ادامه هر دو حالت رنگ جرقه را باهم بررسی می‌کنیم.

دلیل جرقه های ریز و آبی رنگ موتور جاروبرقی

یکی از دلایل متداولی که معمولا برای جرقه‌های جاروبرقی پیش می‌آید جرقه های ریز و آبی رنگ می‌باشد که بسیار با جرقه های قرمز و درشت فرق دارد و دلیل این نوع جرقه های ریز خرابی بالشتک جاروبرقی می‌باشد.

برای اینکه مطمئن شوید که ایراد از بالشتک نیست ذغال های پشت موتور را بازبینی نمایید در صورت کوتاه شدن ذغال ها آن را تعویض نمایید و گاهی هم پیش می‌آید که فاصله بین ذغال ها افزایش پیدا کند، این فاصله باعث می‌شود تا به هنگام روشن شدن جاروبرقی، جرقه زدن موتور جاروبرقی ایجاد شود که با تعویض ذغال ها مشکل این قسمت حل خواهد شد.

اگر خودتان می‌خواهید کار تعوض ذغال را انجام دهید ذغالی تهیه نمایید که کیفیت بالا و جنس آن نرم باشد چرا که جنس ذغال نرم، چرب می‌باشد و بسیار طول عمر بیشتری نسبت به ذغال های زبر و سفت دارد و عملکرد بهتری از خود در حین استفاده نشان خواهد داد.

دلیل جرقه های درشت و قرمز رنگ موتور جاروبرقی

یکی از بدترین نوع جرقه های که امکان وقوع دارد جرقه های درشت و قرمز رنگ در موتور جاروبرقی می‌باشد که معمولا هزینه بیشتری باید برای تعمیرجاروبرقی پرداخت، تا این مشکلات مرتفع گردند که در ادامه حالات مختلف را با هم بررسی می‌نماییم.

اگر دانش کافی در زمینه تعمیر جاروبرقی دارید برای تعمیر این قسمت اقدام نمایید در غیر این صورت با نمایندگی تعمیر جاروبرقی در تماس باشید، معمولا جرقه های قرمز رنگ و درشت؛ نشان از خرابی یا سوختن قطعات آرمیچر، بالشتک، ذغال و موتور را می‌دهد.

برای بررسی این قطعات باید موتور جاروبرقی به تنهایی باز شود و مستقیم به برق وصل نمایید اگر موتور به خوبی روشن شد یعنی موتور سالم می‌باشد و قطعات آرمیچر و بالشتک و ذغال باید تعمیر یا تعویض شوند، که در مرحله بعدی آرمیچر را امتحان نمایید که آیا آرمیچر سالم است یا نه؟ چرا که امکان دارد آرمیچر سوخته یا خراب باشد و با تعویض آرمیچر مشکل حل می‌شود.

در هنگام رویت جرقه زدن موتور جاروبرقی چه اقداماتی لازم می باشد؟

در صورت رویت جرقه زدن موتور جاروبرقی در اولین قدم جاروبرقی را خاموش نمایید و سپس سیم برق جاروبرقی را از پریز بکشید و چند ساعتی جاروبرقی را روشن ننمایید چرا که امکان دارد سیم برق جاروبرقی که در انتهای آن به موتور جاروبرقی متصل می‌شود اتصالی داشته باشد و باعث جرقه زدن بدنه جاروبرقی شود.

از دیگر دلایلی که باعث ایجاد جرقه زدن در جاروبرقی می‌شود مدار جاروبرقی می‌باشد چرا که امکان خرابی و نیم سوز شدن آن وجود دارد و باید سیم پیچی داخل جاروبرقی بازبینی و تست شود در صورت خرابی مدار، آن را تعویض نمایید.

در این مقاله به بررسی علل جرقه زدن موتور جاروبرقی پرداختیم در پایان اگر به توصیه هایی که اشاره کردیم عمل نمایید و مراقبت و نگهداری بیشتری از جاروبرقی خود داشته باشید از بروز این مشکلات جلوگیری می‌نمایید.

خدمات تعمیرات جاروبرقی فنی هاب از طرف خدمات آنلاین تعمیر جاروبرقی استاده تایید شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *