چرا ظرف در ماشین ظرفشویی خشک نمی‌شود؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر استفاده از ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی ترین وسایل منزل به شمار می‌رود و بار بزرگی را از دوش مادران خانه دار برداشته است. ماشین ظرفشویی به دلیل استفاده روزانه به مرور زمان مستهلک می‌شود به همین خاطر ایراداتی به وجود خواهد آمد مانند خشک نشدن ظرف در ماشین ظرفشویی که در ادامه به دلایلی که باعث خشک نشدن ظروف در داخل ماشین و نیاز به تعمیر ظرفشویی می‌شوند می‌پردازیم.

نکاتی که برای بهبود فرآیند خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی لازم الاجراست!

همواره در ست کردن تنظیمات شستشو از مایع جلا دهنده و شستشو با دمای آب گرم استفاده نمایید و بعد از شستن ظرف ها مقداری درب ماشین ظرفشویی را باز بگذارید تا هوای مرطوب و نم دار داخل دستگاه خارج شود.

بعد از اینکه کار شستن ظرف ها تمام شد ابتدا قفسه پایین ظرف ها را خارج نمایید چرا که اگر ظروف طبقه بالا را ابتدا خالی نمایید در ظروفی مثل استکان، آب در انتهای آن جمع می‌شود و در صورت خالی کردن فنجان ها آب بر روی قفسه پایینی ظروف ریخته خواهد شد به همین خاطر بهتر است که ابتدا ظروف طبقه و ردیف پایین خالی شوند.

اولین علت خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی آسیب دیدن موتور فن دریچه هوا است

از مهم ترین دلایل خشک نشدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی آسیب دیدن موتورفن دریچه هوا می‌باشد در اکثر ماشین های ظرفشویی برای تسریع در خشک شدن ظروف از یک موتورفن دریچه هوا در مکانیزم دستگاه بهره می‌گیرند که در صورت آسیب به این قطعه کار خشک شدن ظروف با اختلال روبرو خواهد شد.

این علت برای ماشین لباسشویی هم برابری می کنند و می تواند نیاز ما به تعمیر ماشین لباسشویی را ایجاد کند.

برای حل این مشکل و تست سالم بودن یا خرابی موتور فن دریچه هوا را مستقیم به برق متصل نمایید اگر پروانه فن کند چرخید یا موتور فن سوخته بود نشان از تعویض این قطعه مهم دارد که با تعویض این قطعه مشکل برطرف خواهد شد.

دومین علت خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی خرابی ترموستات می‌باشد

از متداول ترین خرابی هایی که برای ماشین ظرفشویی پیش می‌آید و باعث عدم خشک شدن ظروف می‌شود خرابی یا اتصالی در قسمت ترموستات می‌باشد چرا که ترموستات وظیفه امنیت دستگاه در برابر داغ شدن بیش از حد دستگاه را دارا می‌باشد.

اگر ترموستات نتواند به خوبی عمل نماید باعث خاموش شدن المنت خواهد شد و خاموش شدن المنت قبل از زمان مقرر باعث عدم خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی خواهد شد به همین دلیل هرگونه ایرادی در این قسمت باعث عدم طی شدن چرخه خشک شدن می‌شود.

برای حل این مشکل می‌توانید با تعمیر یا تعویض ترموستات این مشکل را برطرف نمایید و از بروز خرابی‌های بیشتر برای مابقی قطعات جلوگیری بعمل آورید.

سومین علت خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی خرابی هیت پمپ می‌باشد

وظیفه قطعه هیت پمپ گرم نمودن آب داخل ماشین ظرفشویی در حین خشک کردن ظروف می‌باشد اگر هیت پمپ ماشین ظرفشویی به هر دلیل سوخته یا اتصالی نماید پروسه خشک شدن ظروف به تعویق خواهد افتاد و برای بازبینی این قطعه حتما از تعمیرکاران حرفه ظرفشویی و مجرب استفاده نمایید.

برای برطرف کردن این مشکل باید المنت یا هیتر ماشین ظرفشویی توسط استادکار مجرب مورد بازرسی و بازبینی قرار گیرد و در صورت لزوم قطعات خراب را تعویض نماید.

چهارمین علت خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی عدم استفاده از مایع جلادهنده ظرفشویی می‌باشد

مایع کمک شستشو بسیار به کم شدن نیروی کشش سطحی آب کمک می‌نماید و باعث می‌شود آب به راحتی بر روی ظروف بنشیند و سریع ظروف آبکشی و خشک شوند در نتیجه هیچ لکه ی بر روی ظروف باقی نمی‌گذارد.

مایع براق کننده در حالت کلی باعث بهبود مکانیزم خشک شدن ظروف و سرازیر شدن آب ظروف خواهد شد به همین خاطر کارشناسان ماشین ظرفشویی با مقدار استفاده استاندارد از مایع ظرفشویی را به همگان پیشنهاد می‌نمایند.

همواره مخزن ماشین ظرفشویی را چک نمایید چرا که ممکن است به مرور زمان جرم گرفته و کیپ شوند به همین خاطر همواره چک نمایید  بعد هر سری شستشو ظروف مخزن مایع جلادهنده خالی باشد.

پنجمین علت خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی اشتباه چیدن ظروف در دستگاه می‌باشد

یکی از ساده ترین و در عین حال مهمترین قسمت های شستشوی ظروف طرز چیدن دقیق و اصولی ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی می‌باشد اگر به صورت ناهمگون و عدم مطابقت با فرم جای گیری ظروف اقدام به چیدن ظروف نمایید باعث اختلال در سیستم برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی خواهید شد به همین مناسبت حتما فاصله و طرز قرار گیری ظروف در داخل دستگاه را آگاهی پیدا نمایید تا از خشک نشدن ظروف در داخل دستگاه جلوگیری بعمل آورید.

همچنین برای تنظیم و انتخاب برنامه درست دستگاه و طرز چیدن ظروف به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی مراجعه نمایید و با مطالعه نکات گفته شده برنامه مناسبی را برای شستشو بهتر ظروف و چیدن آنها انتخاب نمایید تا از بروز مشکلات مشابه جلوگیری نمایید.

خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی فنی هاب از طرف خدمات آنلاین تعمیر ماشین ظرفشویی استاده تایید شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *