چرا موتور یخچال یکسره کار می‌‌‌کند؟

یکسره کار کردن موتور یخچال

سوال بسیار مهمی که تقریبا اکثرا دوستان از ما می‌پرسند که چرا موتور یکسره کار می‌کند و در برخی موارد یخچال خاموش نمی‌شود و چگونه موتور یخچال را تعمیر کنید ( خدمات تعمیر یخچال فنی هاب ) که مثل همیشه یخچال درست کار کند و بازدهی بالا داشته باشد؟ با ما همراه شوید تا هر آنچیزی که درباره یکسره شدن موتور یخچال باید بدانید را کسب نمایید.

دلیل اتومات نکردن یخچال چیست؟

در ابتدا یک توضیح مختصری درباره عملکرد و مکانیزم یخچال به شما عزیزان ارائه دهیم یخچال ها به این صورت کار می‌کنند که بعد چند ساعت کار کردن، یک زمانی را برای استراحت و خنک شدن موتور در نظر می‌گیرند که به این استراحت کردن به اصطلاح اتومات کردن می‌گویند.

البته مدت زمان اتومات کردن یخچال با توجه به برندها و مدل های موجود در بازار متفاوت می‌باشد و در حدود یک ساعت در شبانه روز یخچال با اتومات کردن استراحت می‌نماید و به صورت میانگین برای هر دوازده ساعت کار کردن، نیم ساعت استراحت می‌نماید.

اگر یخچال قدیمی باشد و نتواند اتومات نماید در قسمت فریزر یا جایخی آن، برفک جمع می‌شود و اگر یخچال شما جدید باشد و نتواند اتومات نماید در بدنه یخچال آب جمع می‌شود.

مهمترین دلایل زیاد کار کردن موتور یخچال چیست؟

اگر یخچال یکسره کار نماید و اتومات نکند 5دلیل عمده وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم البته به یاد داشته باشید که به سرعت برای تعمیر یکسره شدن موتور یخچال اقدام نمایید:

یکسره کار کردن موتور یخچال
 • رابطه خرابی سنسور با یکسره شدن موتور یخچال

وظیفه سنسور یخچال تعیین دمای داخلی یخچال می‌باشد و در صورت رسیدن به دمای تعیین شده دستور خاموش شدن کمپرسور یخچال را به واسطه برد یخچال خواهد داد و اگر سنسور دچار خرابی شود دیگر کمپرسور خاموش نمی‌شود و همواره موتور یخچال یکسره کار می‌کند.

 • رابطه خرابی فن اواپراتور با یکسره شدن موتور یخچال

هوای سرد حاصله از کمپرسور توسط فن های اواپراتور داخل فضای یخچال به حرکت در خواهند آمد و اگر به هر دلیلی فن اواپراتور خراب شود دیگر هوای سرد در کابین به حرکت در نمی‌آید و سنسور یخچال نمی‌تواند تشخیص دهد که دمای داخل یخچال مناسب است و باعث یکسره شدن موتور یخچال خواهد شد.

 • رابطه خرابی کویل و کندانسور با یکسره شدن موتور یخچال

دو قطعه کویل و کندانسور در پشت یخچال در کنار کمپرسور قرار می‌گیرند و با باز کردن پنل پشت یخچال قابل رویت و در دسترس هستند.

در داخل لوله های یخچال گاز وجود دارد و اگر به هر علتی همچون نشتی، یا جرم گرفتن و کثیف بودن لوله ها گاز داخل لوله نمی‌تواند به راحتی بچرخد و دمای داخل این لوله ها گرم می‌شود و موتور فن نتواند این گرما را به وسیله پره های کندانسور و کویل به بیرون پس دهد باعث فشار امدن به کل سیستم خواهد شد و موتور یخچال یکسره کار خواهد کرد.

 • رابطه خرابی دیفراست با یکسره شدن موتور یخچال

تایمر دیفراست وظیفه اجرای برنامه یخ زدایی بر روی لوله های اواپراتور را بر عهده دارد و در دو نوع در یخچال ها وجود دارد دیفراست الکترونیکی و دیفراست مکانیکی که در قسمت زیرین یخچال در پنل پشت یخچال قرار می‌گیرند.

تایمرهای دیفراست مکانیکی در ازای هر 8 ساعت کار فعال کمپرسور، وظیفه یخ زدایی به مدت 20 الی 30 دقیقه را بر عهده دارد و بعد از انجام یخ زدایی دوباره فن و کمپرسورها شروع به فعالیت می نمایند.

هیتر دیفراست برای ذوب کردن برفک های موجود روی لوله اواپراتور طراحی شده است و ماندن برفک بر روی این لوله ها سبب اتوماتیک نکردن یخچال می‌شود و اتومات نکردن یخچال هم باعث یکسره شدن موتور یخچال می‌شود.

 • رابطه خرابی کمپرسور با یکسره شدن موتور یخچال

وظیفه کمپرسور تبدیل گاز داخل لوله ها به سرما است و اگر هرگونه مشکلی در کارکرد کمپرسور به وجود آید و نتواند سرمای مورد نیاز یخچال را تامین کند  اتوماتیک کننده جریان برق نمی‌تواند دمای تعیین شده داخل کابین را از سنسور دریافت نماید و برق کمپرسور قطع نمی‌شود و باعث یکسره شدن یخچال خواهد شد.

6 دلیل خاموش نشدن یخچال

موتور یخچال

دلایلی دیگری وجود دارد که باعث عدم خاموش شدن یخچال می‌شوند مانند:

 1. دمای بد محیط
 2. مشکل در درب جایخی
 3. نشتی گاز لوله اواپراتور
 4. فرسودگی لاستیک دور درب یخچال
 5. ایراد در ترموستات
 6. قرار دادن غذای گرم داخل یخچال

چگونه یکسره کار کردن موتور یخچال را تعمیر کنید؟

برای اینکه از یکسره کار کردن موتور یخچال را تعمیر کنید اقدامات زیر را انجام دهید:

همواره برای قرار دادن غذای گرم داخل یخچال خودداری نمایید و ابتدا بگذارید غذا خنک شود و سپس داخل یخچال قرار دهید.

حتی الامکان یخچال را در کنار وسایل گرمایشی و گاز قرار ندهید چرا که گرمای زیاد باعث یکسره کار کردن یخچال خواهد شد همچنین قسمت پشتی یخچال را به دیوار نزدیک ننمایید چرا که باعث گرم شدن کمپرسور خواهد شد و همواره لاستیک دور درب یخچال را چک نمایید.

خدمات تعمیر یخچال فنی هاب تایید شده از طرف خدمات آنلاین تعمیر یخچال استاده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.